Googlede Ara

Fatih Harbiye Kitap Özeti - Peyami Safa Fatih Harbiye Roman Özeti

fatih harbiye özeti, fatih harbiye romanı, fatih harbiye dizisi konusu, fatih harbiye kitabının özeti, fatih harbiye roman kimin, peyami safa fatih harbiye kitap özeti, fatih harbiyenin özeti, fatih harbiye romandaki kişiler, fatih harbiye kitaptaki kişiler, fatih harbiyenin kısaca özeti


KİTAP: FATİH HARBİYE
YAZAR: PEYAMİ SAFA
KİTABIN TÜRÜ: ROMAN

FATİH HARBİYE KONUSU:

Genç bir kızın, Türk toplumunun batı medeniyetlerinden etkilendiği Tanzimat döneminde, doğu-batı kültürleri arasında bir seçim yapmak zorunda kalması. 


FATİH HARİBYE ROMANDA GEÇEN ŞAHISLAR:

NERİMAN: musiki okulunda okuyan, bigili fakat biraz batı hayranı bir kızdır. Eğlencelere gitmek istemektedir.

ŞİNASİ: doğu kültürünü benimsemiş, bilgili ve battı kültüründen hoşlanmayan birisidir.

FAİZ BEY : Doğunun kültürü ile yetişmiş. Kendisini ve kültürünü iyi bilen, musikiyi ve sohbeti seven, bilgil ve ölçülü birisidir.
FATİH HARBİYE ROMAN ÖZETİ:

Şinasi ve Neriman çocukluk arkadaşlarıdır. Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdiler. Neriman’ın babası Faiz Bey’dir ve Şinasi’yi de çok sevmektedir. Bazı geceler Faiz Bey’in evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkese bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini düşünüyordu.

Giderek Neriman Şinasi’den soğumaya başladı. Neriman oturduğu mevki olan Fatih’I, sevmemektedir. Çünkü Fatih, doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ediyordu. Oturduğu mahalle çok eskiydi ve evler de virane gibiydi. Bir gün Macit denilen yakışıklı, zengin ve kibar birisiyle tanışır. Macit Harbiye’de oturuyordu. Harbiye, gelişmişliği ve batıyı simgeliyordu. Macit ile bir kaç sefer Şinasi’den habersiz buluşurlar. Bir gün Macit Neriman’a balo davetiyesi verir ve baloya davet eder. Nerman baloya gitmeyi çok istemektedir. Ama gitmesi için babasının iznini almak zorundadır. Tam babasına söyleyecekken babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmez ve 2-3 ay mühlet ister. Ve bolaya Şinasi ile gitmesi koşuluyla da izin alır. Elbise için vitrinleri gezmeye çıktığında dayısının kızlarına uğrar. Çünkü dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlilerdir. Eve gittiğinde bir kadının ağlamaktan harap olduğunu görür ve nedenini sorar. Nedeni kızının intiharıdır. Kızı Rus gitariste aşık olmuştur. İkisi de başta çok mutlulardır ve birbirlerini çok sevmektelerdir. Ancak çok sefil bir hayat sürmektedirler. Buda kıza tak etmiştir. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci terk eder ve adamla yaşamaya başlar. Artık balolara gidebilmekte ve her istediğini yapabilmektedir. Ancak gerçek mutluluğu bulamamaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğundan hakiki güzelliği armaktadır. Musiki, mutalaa ve samimiyet…Rus gencinde bunları bulabiliyordu ancak zengin adamda bunları bulamamaktadır.

Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.

Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler…

ALINTIDIR...
Kaynak 1:  http://www.egze.com/forum/fatih-harbiye-peyami-safa-kitap-oezeti-vt5418.html
Kaynak 2: http://www.edebiyatfakultesi.com/fatih-harbiye-peyami-safa.htm

Kategori: , , , , , , , , ,

13 yorum:

 1. Cook güzel bir hikaye:-* :-)

  YanıtlaSil
 2. Bu roman cok güzel bu roman dizi gibi
  göderiliyor ve ben cok begendim macit
  ve neriman cok güzel yakisiyorlar birbirlerine macit le pelin ic yakismiyor

  YanıtlaSil
 3. çok güzel kitap

  YanıtlaSil
 4. güzeeeeeeeeeeeeel kitap süper öğrenciler için tabi benim için de

  YanıtlaSil
 5. güzel bir roman ben çok ama çok begendim

  YanıtlaSil
 6. Cox beyenirim dizini amma romani okudum hec alakasi yok

  YanıtlaSil
 7. hiçbirşey anlamadım :) :) :D 8)

  YanıtlaSil
 8. çok teşekkür ederim ödevim için çok yardıncı oldunuz :D

  YanıtlaSil
 9. ben filmi izliyorum film sezon finaline girdi bu arada şinasiden nefret ediyorum işallah macitle evlenir bide bu kitap özeti doğrumu neriman şinasiylemi evleniyor ?

  YanıtlaSil